Ławka miejska - jak wybrać najlepszą ławkę typu miejskiego

Każdy, kto choć raz zmuszony był, do poszukiwań ławek typu miejskiego wie, jak szeroka jest oferta sklepów sprzedających elementy małej architektury. Poszczególne modele różnią się od siebie między innymi materiałem wykonania, elementami konstrukcyjnymi oraz ogólnym wyglądem. Podejmując decyzję o zakupie konkretnego modelu, warto w pierwszej kolejności rozważyć wszelkie ewentualne za i przeciw.

Materiał

Do najpopularniejszych materiałów, z których przygotowywane są ławki do użytku publicznego, zalicza się przede wszystkim beton, stal i żeliwo. Najnowocześniejsze modele wzbogacane są również o elementy wykonane z tworzyw sztucznych i aluminium. Dużą sympatią w naszym kraju cieszą się ławki wyposażone w listowie pochodzenia drewnianego. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że drewno zaliczane jest do grupy materiałów charakteryzujących się wyjątkową wytrzymałością, jest twarde oraz dobrze znosi wilgoć. Siedziska wkomponowują się w każde otoczenie, niezależnie od tego, czy jest to zielony park, czy otwarta przestrzeń uliczna. Jeżeli zależy nam na tym, żeby ławka przylegała solidnie do podłoża, to powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy wybrany model posiada żeliwne wykończenie.

Odpowiednia konstrukcja ławki

Przeważnie ławki kojarzone są wyłącznie z prostymi siedziskami. Warto jednak wiedzieć, że producenci, zdając sobie sprawę z dużej konkurencji, prześcigają się w tworzeniu konstrukcji odznaczających się wyjątkową praktycznością i wygodą. Większość nowoczesnych modeli posiada również odpowiednio wyprofilowane elementy, które dają dodatkowy komfort w trakcie siedzenia.

Estetyka

Na odbiór ławki wpływa przede wszystkim jej forma, kolor oraz kształt. W zależności od naszych indywidualnych preferencji możemy postawić na rozwiązania nowoczesne lub klasyczne. Najważniejsze to aby pamiętać, że odpowiednio dobrana ławka powinna współgrać z otoczeniem i być praktyczna. Modele o niestandardowych kształtach są dobre wyłącznie pod warunkiem, że nie będą krzywiły kręgosłupa osobom, które na nich usiądą. Najważniejsza jest w tym przypadku rozwaga i odpowiednie określenie potrzeb.