Informacje o odlewach żeliwnych i sposobach ich obróbki

Żeliwo to chętnie wykorzystywany w przemyśle stop odlewniczy, którego głównym elementem składowym jest żelazo wzbogacone o pierwiastki węgla. W jego składzie znaleźć można również krzem, fosfor, siarkę, a także mangan. Żeliwo wytwarza się przy użyciu pieców szybowych ze złomu i tzw. surówki. Poszczególne elementy powstają w procesie odlewania do form. Czym dokładnie są odlewy żeliwne i jak wygląda ich obróbka?

Czym są odlewy żeliwne?

Najogólniej rzecz ujmując odlewy żeliwne, są popularnymi produktami, które wykorzystuje się przede wszystkim do budowy różnorodnych maszyn. Wybór odlewów uzależniony jest nie tylko od właściwości wytrzymałościowych, ale i możliwości dopasowania do indywidualnych potrzeb oraz stosunkowo niewielkich kosztów produkcji. Warto wspomnieć, że odlewy żeliwne charakteryzują się wyjątkową precyzją wykonania. Zazwyczaj do ich wytworzenia używa się różnorodnych dodatków odlewniczych, a także specjalistycznych technik. Dzięki temu możliwe jest otrzymanie żeliwa, które będzie w całości odpowiadało wymaganiom stawianym przez klienta. Do najpopularniejszych odmian żeliwa zaliczyć należy między innymi żeliwo ni-hard oraz żeliwo ni-resist – to ostatnie cechuje się wyjątkową odpornością na ścieranie. Żeliwo szare zwiększa elastyczność produkowanego materiału, a żeliwo sferoidalne pozwala na obniżenie masy odlewu.

Obróbka odlewów żeliwnych

W większości przypadków, aby odlewy żeliwne odpowiadały indywidualnym oczekiwaniom klienta, muszą być poddane dodatkowej obróbce. Do najpopularniejszych form obróbki mechanicznej zalicza się obróbka maszynami typu CNC. Urządzenia CNC pozwalają na niezwykle precyzyjną modyfikację istniejących już elementów oraz pozwalają na tworzenie zupełnie nowych produktów. Należy zdawać sobie sprawę, że temperatura, która powstaje w procesie obróbki, może prowadzić do powstania nieodwracalnych zmian w strukturze żeliwa, a co za tym idzie wpłynąć na jego właściwości. Kolejnym popularnym typem obróbki, jest obróbka termiczna. Zalicza się do niej chociażby spawanie, które pozwala na dowolne łączenie ze sobą najróżniejszych odlewów.