Żeliwne ławki – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Idealna ławka to taka, która charakteryzuje się nie tylko estetycznym wyglądem, ale i wyjątkowym komfortem użytkowania. Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się ławki wyposażone w żeliwne elementy. Nie ma się czemu dziwić – połączenie żeliwa z drewnem daje niesamowite efekty. Powstaje jednak pytanie: na co zwrócić uwagę przy wybieraniu żeliwnych elementów do ławki? Czym tak naprawdę jest żeliwo i dlaczego jest lepsze od elementów wykonanych ze stali lub drewna?

Dlaczego warto wybrać ławkę żeliwną?

Żeliwo cieszy się bardzo dużym uznaniem nie tylko przez wzgląd na swoje walory estetyczne. Ten stop węgla i żelaza posiada często domieszki fosforanu, krzemu, siarki lub manganu, dzięki czemu jest nie tylko gustowny, ale i wytrzymały. Wykonane z żeliwa ławki sprawdzą się idealnie w przestrzeniach publicznych oraz prywatnych ogrodach. Gustowne ławki posiadające żeliwne podłokietniki i nogi bez najmniejszego problemu dopełnią krajobraz rynku czy parku. Warto wspomnieć, że wybór nóg wykonanych z żeliwa jest bardzo duży: od tych klasycznych, po bardziej złożone modele ozdobione wzorami i złożonymi koronkami.

Które rodzaje nóg do ławek wybrać?

Należy pamiętać, że o tym, czy dana ławka okaże się wygoda, decydują przede wszystkim jej wymiary i model. Ogromne znaczenie ma również tworzywo, z którego została wykonana. Trzeba wiedzieć, że żeliwne nogi do ławek dostępne są w różnych kształtach, dzięki czemu, to my sami możemy decydować o finalnym wyglądzie mebla. Niesłabnącą popularnością cieszą się nogi wyposażone w koronkowe zdobienia. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że aby ławka spełniała swoją podstawową funkcję, to powinna mieć nie tylko odpowiednią wysokość, ale i wytrzymałość. Lekkie nogi nie wytrzymają ciężaru osób, które będą siedzieć na ławce. Szacuje się, że waga nóg ławki umieszczonej w prywatnym ogrodzie powinna wynosić ok. siedmiu kilogramów, a waga ławki przeznaczonej do użytku publicznego powinna być nawet dwa razy większa.

W jaki sposób sprawdzić jakość odlewów żeliwnych?

Jeżeli chcemy mieć pewność, że odlewy żeliwne charakteryzują się wysoką jakością, to powinniśmy sprawdzić, w jaki sposób zostały pomalowane. Jeżeli użyto metody zanurzeniowej, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że po pewnym czasie kolor zacznie blaknąć. O wiele skuteczniejsza jest metoda proszkowa, dzięki której kolor utrzymuje się w nienaruszonym stanie nawet do kilkunastu lat.